Jak uniknąć szoku termicznego?
Wielu z nas wydaje się, że skoro potrafią pływać, woda nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Jednak nawet szczęśliwych posiadaczy kart pływackich i zapalonych sportowców obowiązują pewne zasady, które sprawią, że kąpiele będą znacznie bezpieczniejsze.
Często zapominamy, że woda w jeziorze czy morzu nie musi być lodowata, aby spowodować szok termiczny. Wystarczy, że gwałtownie zanurzysz w niej rozgrzane słońcem ciało.
Objawem wstrząsu może być zachwianie równowagi oraz pojawienie się problemów z krążeniem. Często objawia się również kłopotami z oddychaniem.
W skrajnych przypadkach różnica temperatur może spowodować nawet zawał serca. Jeśli spędzasz urlop nad jeziorem, staraj się również unikać alkoholu.
W upalny dzień nawet niewielka ilość procentów we krwi może być przyczyną tragedii. Napoje wyskokowe sprzyjają pojawieniu się szoku termicznego.
Mogą też zaburzać twoje możliwości osądu sytuacji i spowodować, że nieprawidłowo ocenisz swoje pływackie możliwości. Jak uniknąć wstrząsu termicznego? Przyzwyczajaj się do chłodnej wody stopniowo.
Dobrze, abyś najpierw pospacerował trochę po brzegu jeziora. Zanim się zanurzysz, postaraj się również schłodzić twarz, okolice karku i serca.